zakład pogrzebowy
 

Pogrzeby urnowe Wrocław: Jak wygląda pogrzeb po kremacji

funeral, cremation and mourning concept - funerary urn and candles on table burning in church

W Polsce wciąż najpowszechniejszą formą jest pochówek w trumnie. Niemniej jednak kremacja zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Niektórzy uważają, że z czasem ta metoda pochówku stanie się koniecznością ze względu na zmniejszającą się ilość miejsca na cmentarzach i brak możliwości pochowania zwłok poza nekropoliami. Urny zajmują znacznie mniej miejsca i mogą być składane w istniejących grobach lub kolumbariach. Oczywiście są to jedynie pewne prognozy, nie wiadomo czy się sprawdzą. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega kremacja i czym różni się od tradycyjnego pochówku.

Kremacja i pogrzeb po kremacji

W pierwszej kolejności bliscy zmarłego muszą zatroszczyć się o dopełnienie niezbędnych formalności. Aby ciało zmarłego mogło zostać poddany kremacji, niezbędne jest zgromadzenie kilku dokumentów, w tym przede wszystkim aktu zgonu i zezwolenia zmarłego na kremację. Zwłoki mogą być przygotowane tak samo, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu, niekiedy jednak ubranie jest zastępowane tzw. całunem.

Warto przy tym dodać, że w przypadku kremacji również niezbędne jest zastosowanie trumny. Trumna kremacyjna jest jednak nieco inna od standardowej i spełnia zupełnie inne funkcje. Spalanie odbywa się w trumnie ekologicznej, wykonanej z drewna, tektury lub wikliny, bez warstw lakieru czy metalowych i plastikowych ozdób. Do środka trumny nie można nic wkładać ze względu na możliwość wybuchu lub nieprzyjemnego zapachu podczas procesu spalania.

Czas spalania zwłok trwa około dwóch-trzech godziny. Odbywa się w temperaturze 800-1200 stopni. Po zakończeniu cyklu spalania prochy usytuowane są do urny. Następnie osoba upoważniona wydaje urnę wraz ze świadectwem kremacji.

Najczęściej pogrzeby urnowe przebiegają dwuetapową. Pierwszy etap to pożegnanie ze zmarłym ich spopielenie zwłok. Gdy ciało znajduje się w piecu kremacyjny, bliscy mają czas na spotkanie w sali ceremonialnej, gdzie przy tym przy tej okazji można wspominać zmarłego. Po kremacji urna wraz z prochami zostaje przywieziona na cmentarz, gdzie uroczyście Może być złożona do istniejącego grobu lub w kolumbarium.