zakład pogrzebowy
 

Pogrzeby urnowe Wrocław: Urny - ceramiczne, metalowe i drewniane

Pogrzeby urnowe

W Polsce wciąż najczęściej organizowane są tradycyjne pogrzeby, chociaż coraz większym zainteresowaniem cieszy się również kremacja. W przypadku tradycyjnego pochówku ciało zmarłego chowane jest w trumnie, najczęściej drewniane. Po kremacji spopielone zwłoki umieszczane są w specjalnej urnie kremacyjnej.

Pogrzeby urnowe są coraz częściej wybierane, stąd też oferta różnorodnych urn jest dość urozmaicona i szeroka. Wyróżniamy przede wszystkim urny ceramiczne, metalowe i drewniane. Warto więc dowiedzieć się, czym się wyróżniają.

Specyfika pogrzebów urnowych

Pogrzeby urnowe mają miejsce po oficjalnej uroczystości spopielenia zwłok, czyli kremacji. Kremacja odbywa się w specjalnym krematorium. Następnie prochy zmarłego złożone zostają właśnie w urnie, czyli specjalnym pojemniku, który wizualnie przypomina większych rozmiarów wazę. Standardowe urny cechują się zwężoną szyjką, a szerokim spodem. Niekiedy jednak można spotkać się z nieco bardziej oryginalne kształty i rozmiary urn, które zwykle tworzone są na specjalne zamówienie. Urny najczęściej dostępne są w zakładach pogrzebowych, specjalizujących się również w sprzedaży trumien.

Wybór odpowiedniej urny zależy przede wszystkim od gustu i preferencji zamawiających, czyli najczęściej bliskich zmarłego, którzy zajmują się ogólną organizacją pogrzebu. Oferta producentów urn jest dość urozmaicona, dlatego też bez problemu można wybrać model najbardziej dostosowany do oczekiwań, a także budżetu. Zawsze warto jednak zwracać uwagę na to, by urna była wykonana solidnie i estetycznie wykończona.

Główne rodzaje urn

Jak już zostało wspomniane, najczęściej wybierane są urny ceramiczne, drewniane lub metalowe. Najpopularniejsze są drewniane, wykonane zwykle z drewna dębowego lub sosnowego. Są bardzo estetyczne, naturalne i mogą występować w różnych kształtach, np. szkatułki, pozytywki, niewielkiej trumny itd.

Kolejnym rodzajem są urny ceramiczne, wypalane w piecu. Cechują się wytrzymałością oraz bardzo pięknym wykonaniem. Można spotkać urny ceramiczne w wielu finezyjnych kształtach, kolorach wzorach i ozdobione ciekawym wzornictwem. Urny metalowe z kolei są bardzo trwałe, a przy tym lekkie. Są przystępne cenowo, poręczne i dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.