zakład pogrzebowy
 

Zakład pogrzebowy Wrocław: Czym się kierować wybierając nagrobek

wybór nagrobka

Wybierając nagrobek na grób bliskiej osoby chcemy, by był on nie tylko estetyczny i reprezentacyjny, ale również solidny i trwały. W ten symboliczny sposób oddajemy cześć i szacunek zmarłemu.

O ile względy estetyczne zależą przede wszystkim od preferencji zamawiających, o tyle pod względem jakościowym każdemu zależy na tym, aby nagrobek cechował się jak najlepszymi parametrami możliwymi do osiągnięcia w określonej cenie.

W Polsce najczęściej wybierane są nagrobki przeznaczone dla jednej lub dwóch osób. Znacznie rzadziej tworzy się grobowce, czyli podpiwniczone nagrobki przeznaczone dla większej liczby zmarłych (zwykle rodziny lub całego rodu).

Wybór nagrobka

W większości przypadków nagrobek wybierany jest po pochówku, gdy gleba na grobie jest już stabilna i mocno osadzona. Zwykle jest więc sporo czasu na dopełnienie wszystkich formalności związanych z tą kwestią. Zdarza się, że zakład pogrzebowy, u którego zamawiamy usługę organizacji pogrzebu, oferuje również budowę nagrobków, co często bywa sporym ułatwieniem.

Teoretycznie nagrobki mogą być tworzone w niemal każdym rozmiarze i kształcie, w praktyce jednak wiele zależy od miejsca dostępnego na cmentarzu oraz budżetu. Oczywiście im większy i bardziej skomplikowany nagrobek, tym wyższa jego cena.

Nagrobki wykonywane są obecnie z różnorakich materiałów, konglomeratów, kamieni naturalnych, lastriko itd. Wciąż bardzo chętnie wybierany jest granit, który wyróżnia się nie tylko estetycznym wyglądem, ale również trwałością i odpornością na różnorodne czynniki atmosferyczne. Jest dostępny w bogatej ofercie różnorodnych barw i faktur naturalnych. I chociaż dominują nagrobki granitowe czarne i szare, to jednak można znaleźć propozycje w kolorach brązowym, czerwonym czy zielonym. Cena nagrobków granitowych zależy w dużej mierze od ilości niezbędnego kamienia, a także specyfiki jego obróbki.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę szereg innych elementów znajdujących się na nagrobku, które w znacznym stopniu wpływają na ostateczny wygląd nagrobka. Zaliczamy do nich m.in. krzyże oraz tablicę nagrobkową, nagrobną fotografię itp.