zakład pogrzebowy
 

Pogrzeby tradycyjne Wrocław: Główne zalety nagrobków z granitu

zalety nagrobków z granitu

Nagrobek tworzony jest przez bliskich w celu uczczenia pamięci o zmarłym i podkreślenia szacunku, jakim był on darzony zarówno za życia, jak i po śmierci. Z tego też powodu bardzo duże znaczenie ma trwałość i wytrzymałość nagrobka, który jest w stanie przetrwać wiele długich lat w dobrym stanie.

Granit to jeden z najczęściej wybieranych kamieni wykorzystywanych do budowy nagrobków. Warto dowiedzieć się, jakimi zaletami się wyróżnia i dlaczego to właśnie granitowe nagrobki cieszą się taką popularnością.

Specyfika granitu

Zwieńczeniem tradycyjnego pogrzebu jest budowa nagrobka, który występuje w roli symbolicznego pomnika wystawionego zmarłej osobie, dlatego też trwałość ma tutaj kluczowe znaczenie. Pod tym względem granit jest zdecydowanie najlepszym wyborem.

Jest to popularny surowiec wykorzystywany do budowy nagrobków, ponieważ wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością. Jest odporny na różnorodne warunki środowiskowe (np. zanieczyszczania powietrza), warunki pogodowe (m.in. wilgoć, zmiany temperatur, promieniowanie słoneczne), uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, uderzenia). Jako jeden z nielicznych kamieni naturalnych nie blaknie pod wpływem intensywnego działania słońca. Granit jest więc całkowicie odporny na większość zagrożeń, które standardowo występują na polskich cmentarzach.

Warto w tym przypadku zwrócić też uwagę na łatwość czyszczenia i pielęgnacji gładkiej granitowej powierzchni, która cechuje się bardzo niską nasiąkliwością. Jest łatwiejszy w czyszczeniu niż niektóre odmiany popularnie stosowanego lastriko.

Nie bez znaczenia są również względy estetyczne nagrobków granitowych. Wyjątkowa uroda tego kamienia naturalnego czyni go niezwykle oryginalnym i eleganckim. Można wybierać z szerokiej palety kolorystycznej, więc każdy bez problemu znajdzie odmianę granitu w pełni spełniającą wymagania estetyczne. Warto przy tym dodać, że jak w przypadku większości kamieni naturalnych, raczej niemożliwe jest, aby spotkać dwa identyczne bloki granitowe, wyróżniające się taką samą strukturą czy rysunkiem. Dzięki temu mamy pewność, że wykonany nagrobek będzie unikalny, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.