zakład pogrzebowy
 

Organizacja pogrzebów Wrocław: Dobór trumny drewnianej

trumna drewniana

Tradycyjny pochówek w grobie wiąże się z koniecznością zorganizowania trumny, do której złożone zostało ciało zmarłego. Obecnie zdecydowanie najczęściej wybierane są trumienne skrzynie wykonane z drewna, zwykle krajowego, nieco rzadziej egzotycznego. Oprócz trumien drewnianych dostępne są również skrzynie metalowe, aczkolwiek ta wersja wykorzystywana jest niemal wyłącznie w przypadku konieczności sprowadzenia zwłok z zagranicy.

Drewniana trumna

Organizacja pogrzebów to dość spore przedsięwzięcie, które dopełnienia kilku kluczowych kwestii. Jedną z nich jest dobór odpowiedniej trumny. W naszym kraju najczęściej organizowane są tradycyjne pogrzeby z obowiązującą trumną wykonaną z drewna, najczęściej sosnowego, dębowego i olchowego.

Ceny trumien są różne. Na ich wysokość w dużej mierze wpływa rozmiar trumny, rodzaj drewna użyty do produkcji, a także zastosowany sposób wykończenia. Zwykle najtańsze są trumienki dla dzieci przygotowane z drzewa sosnowego. Znacznie wyższą cenę osiągają duże, bogato zdobione dębowe trumny dla dorosłych.

Oprócz zewnętrznej, drewnianej obudowy, należy zatroszczyć się również o odpowiedni rodzaj obicia znajdującego się wewnątrz trumny. Obicia jedwabne i satynowe są najbardziej ekskluzywne, a więc i kosztują najwięcej. Najczęściej stosowane są więc trumny sosnowe wyściełane materiałem atłasowym w białym kolorze. Obicie może być urozmaicone za sprawą dekoracyjnych koronek czy też poduszki pod głową zmarłego.

Trumny mogą występować w bardzo prostej formie, czyli bez żadnych dodatkowych ozdobników. Nie mniej jednak zdarza się, że od zewnętrznej strony umieszczane są różnorodne elementy dekoracyjne, najczęściej w kształcie krzyża. Co więcej, same skrzynki trumienne mogą mieć różny kształt. Oczywiście najpopularniejsze są trumny proste, aczkolwiek występują również w wersji o kształcie kopuły (przypomina sarkofag) lub w kształcie trapezu.

Ostatnim elementem trumny, na który warto zwrócić uwagę, jest zewnętrzna powłoka. Do wyboru mamy powłoki matowe lub połyskujące. Niekiedy można spotkać się z też z możliwością zakupu trumny drewnianej, ale pokrytej warstwą srebrnego lakieru.