zakład pogrzebowy
 

Blog

Na czym polega ekshumacja zwłok?

Ekshumacja to procedura, której celem jest wydobycie zwłok z grobu lub miejsca tymczasowego pochówku i przeprowadzenie badań lekarskich i ekspertyz sądowych. Ich celem jest próba ujawnienia określonych zmian na ciele lub poszukiwanie dowodów istotnych w toku przeprowadzanego śledztwa. Powodem ekshumacji może być także potrzeba przeniesienia szczątków w inne miejsce, np. na rodzinny cmentarz.

Urny pogrzebowe: ceramiczne, metalowe i drewniane

W Polsce wciąż najczęściej organizowane są tradycyjne pogrzeby, chociaż coraz większym zainteresowaniem cieszy się również kremacja. W przypadku tradycyjnego pochówku ciało zmarłego chowane jest w trumnie, najczęściej drewniane. Po kremacji spopielone zwłoki umieszczane są w specjalnej urnie kremacyjnej.

Główne zalety nagrobków z granitu

Nagrobek tworzony jest przez bliskich w celu uczczenia pamięci o zmarłym i podkreślenia szacunku, jakim był on darzony zarówno za życia, jak i po śmierci. Z tego też powodu bardzo duże znaczenie ma trwałość i wytrzymałość nagrobka, który jest w stanie przetrwać wiele długich lat w dobrym stanie.

Jak wybrać nagrobek?

Wybierając nagrobek na grób bliskiej osoby chcemy, by był on nie tylko estetyczny i reprezentacyjny, ale również solidny i trwały. W ten symboliczny sposób oddajemy cześć i szacunek zmarłemu.

Dobór odpowiedniej trumny drewnianej

Tradycyjny pochówek w grobie wiąże się z koniecznością zorganizowania trumny, do której złożone zostało ciało zmarłego. Obecnie zdecydowanie najczęściej wybierane są trumienne skrzynie wykonane z drewna, zwykle krajowego, nieco rzadziej egzotycznego. Oprócz trumien drewnianych dostępne są również skrzynie metalowe, aczkolwiek ta wersja wykorzystywana jest niemal wyłącznie w przypadku konieczności sprowadzenia zwłok z zagranicy. Drewniana trumna […]

Jak wygląda pogrzeb po kremacji?

W Polsce wciąż najpowszechniejszą formą jest pochówek w trumnie. Niemniej jednak kremacja zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Niektórzy uważają, że z czasem ta metoda pochówku stanie się koniecznością ze względu na zmniejszającą się ilość miejsca na cmentarzach i brak możliwości pochowania zwłok poza nekropoliami. Urny zajmują znacznie mniej miejsca i mogą być składane w istniejących […]